Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SZŠ a VOŠZ Znojmo - Daniel Jeřábek

10. 12. 2013 23:15:45
3. téma: Globální policie. Globální morálka. 3.4 Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde a požadovat od jiných, aby se přizpůsobili našim pravidlům, když žijí u nás?

Jestliže člověk odmalička vyrůstá v prostředí jedné kultury, učí se žít v místních přírodních podmínkách, je vychováván svou rodinou a v místní škole, má zkušenosti s místní společností, kulturou, absolvuje velmi intenzivní proces vývoje své osobnosti. Avšak to, co se naučí ve specifických podmínkách, nemusí fungovat v podmínkách jiné kultury. Proto se často člověk, který se rozhodne odjet do jiné země, stává v cizině „malým dítětem“, kterému chybí jazyk (neučil se ho a nikdy ho nebude znát jako svůj jazyk mateřský), slušné chování (je zvyklý na jiné normy slušného chování, které se mohu v různých kulturách lišit), potřebné dovednosti a vědomosti. Některé projevy kulturních rozdílů můžeme vnímat již na první pohled (tradiční oblečení, zvláštní šperky), některé poznáme až tehdy, když člověk promluví jiným jazykem či až poznáme jeho názory a hodnoty, zvyky apod. Měli bychom si častěji uvědomovat, že lidé různých kultur nemusí mít odlišné pouze lidové kroje a jazyk, ale také celý právní systém, systém vzdělávání, životní hodnoty, zkušenosti apod.

Český člověk se obecně nerad přizpůsobuje, ocitne-li se v jiné zemi. Dává okázale najevo, že když už je tam a pobyt jej přišel na jistý obnos peněz, vyžaduje, aby si vše náležitě a jaksepatří užil a na místní zvyklosti a pravidla se příliš neohlíží. To jest velice chybné a často se kvůli své nadutosti dostává do nepříjemných situací, jimž bylo možno snadno předejít tím, že by se tito lidé již předem, alespoň zevrubně, obeznámili se zvyklostmi a pravidly a snažili se je v místě pobytu dodržovat a ctít. Vždyť ta chvíle (obyčejně se jedná o deset až čtrnáct dnů pobytu) dodržování místních pravidel nikomu neublíží, spíše prospěje. To si lidé ve své zaslepenosti a vidiny užívání si mnohdy ani neuvědomují. Pobývám-li v jiné zemi, ať již krátkodobě (zmíněná dovolená, studijní pobyt) či dlouhodobě (trvale zde žiji), vždy by mělo býti mojí snahou se zvyklostem v dané zemi přizpůsobit. Například, cestujeme-li do země, v níž ženy na veřejnosti musí zahalovat svoji tvář, tak ať se nám to z našeho pohledu jeví jakkoliv podivné, jest to jisté pravidlo a tudíž cizí (nemístní) ženy by toto pravidlo měly rovněž ctít a dodržovat. Právě tak je důležité i období, kdy pobýváme v jiné zemi. Jsme-li v jiné zemi v postním období (ramadánu), snažíme se o to, abychom viditelně neprovokovali konzumací jídla a pití. Zrovna tak zvážíme i návštěvy kostelů či mešit, nejsme-li patřičně ustrojeni (zahalené vlasy, ramena a kolena, aby do mešity vyhrazené pro muže nevstupovaly ženy, do některých svatyní se vstupuje pouze bez obutí, a podobně). Snažíme se tedy navenek přizpůsobit se daným zvyklostem a pravidlům. Právě tak, jako my bychom se měli přizpůsobit pravidlům jiné země, měli bychom požadovat i od jiných, aby se přizpůsobili pravidlům, jež jsou zavedena u nás. V každé zemi jsou národnostní menšiny (ať již místní či z řad imigrantů), a tvoří komunity. V těchto komunitách žijí lidé obyčejně dle svých zvyklostí a pravidel. To jest v pořádku, jelikož i v cizí zemi tak udržují své tradice. Pohybují-li se však mimo svoji uzavřenou komunitu, měli by dbát toho, aby dodržovali a ctili ta pravidla, jež jsou uzákoněna v té které zemi, v níž právě pobývají. Myslím si, že není třeba lpět na dodržování pravidel pro nás v jiné zemi a pro jinostrance v naší zemi naprosto striktně (to ani není dost dobře možné, představím-li si, že cestuji-li například do Arabských emirátů, tak ze mne nikdy nebude stoprocentní Arab, právě tak, jako z Araba nebude nikdy stoprocentní Čech). Spíše se jedná o vymezení toho, co se ctít a dodržovat vskutku musí a toho, co jest dodržovat vhodné. Ovšem též záleží na vnímavosti a všímavosti lidí obecně a na jejich ochotě daná pravidla dodržovat.

Daniel Jeřábek, 4.B Střední zdravotnická škola

a

Vyšší odborná škola zdravotnická

Znojmo


Autor: Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj | úterý 10.12.2013 23:15 | karma článku: 0.00 | přečteno: 39x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Dalibor Zachoval

Novinářští šmokové aneb Vzpoura strojů v EU

Z úrovně současné západoevropské žurnalistiky by měl Orwell radost. Jako prozřetelný spisovatel, nikoliv jako objektivní novinář.

18.8.2017 v 9:51 | Karma článku: 36.36 | Přečteno: 934 | Diskuse

Pavel Nitka

Ohodnoť si film a nezapomeň, nadávat můžeš, jak je jen libo...

Vždyť máme tu svobodu slova a tak se na nějaké to přirovnání s jakýmkoliv produktem trávení nekouká. A urážky jsou přece v demokracii normální. Proto jsme se přece zbavili té totality, nebo ne?

10.8.2017 v 15:26 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 597 | Diskuse

Jan Bartoň

Jak se dělá propaganda

Server msn.com dokazuje, že americký prezident Donald Trump a korejský diktátor Kim jsou „z jednoho těsta“. Takto se dělá propaganda.

8.8.2017 v 9:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 722 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kolegyně v ohrožení aneb Skutečný obraz Erdoganova režimu

Neda Aminová je íránská blogerka, novinářka, spisovatelka a obhájkyně práv žen. Poslední jmenovaná aktivita má ovšem v zemi ajatolláhů docela jiný význam než kdekoli na Západě.

7.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.34 | Přečteno: 674 | Diskuse

Michaela Piontková

Jak můžeš žít bez Instagramu? (A jiných sociálních sítí)

Úplně normálně? V reálném světě? Bez potřeby všechno si nastavovat, abych si to následně vyfotila a někam to pak přidala?

6.8.2017 v 12:15 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 976 | Diskuse
Počet článků 5900 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 41
Autory blogu jsou studenti středních škol, kteří se účastní projektu "Studenti čtou a píší noviny".

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.