Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastávka u Brna

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Lucie Nováčková

Kam až to může zajít.. Virtuální svět může být místem, kam na okamžik uniknete před realitou. Zapomenete na problémy, můžete být, kým chcete. Z outsidera se rázem stane superhrdina a z té zakřiknuté holky v rohu hvězda internetu. Ale co když přijde čas se vrátit? Stisknete tlačítko, obrazovka zhasne a vy jste zase v tom světě plném každodenních starostí. Musíte čelit nástrahám a překážkám skutečného života. Jste schopni vůbec ještě obstát v této kruté realitě, kde musíte být tím, kým skutečně jste, a kde není možnost úniku? Je až neuvěřitelné, jak jde doba vpřed, a moderní technologie se stávají naší prioritou. Vždyť tomu není tak dávno, kdy jsme tyto vymoženosti neměli. Když jsme byli malí, běželi jsme ze školy, abychom byli co nejdříve venku. Bylo pro nás utrpením sedět doma. A teď? Čím dál častěji slýchávám větu „uvidíme se na facebooku.“ Pro nás byl počítač něco nového, výplod moderní technologie. Ale v této době už není tak neobvyklé, když vidíte 6tileté dítě s Iphonem v ruce. Právě děti ovlivňuje virtuální svět nejvíc. Jsou manipulovatelné a nechtějí se příliš lišit od svých vrstevníků. Když mají facebook jejich kamarádi, je logické, že oni ho musí mít také. Odpoledne přijdete domů z práce a vaše dítě sedí u počítače, řeknete mu, ať jde ven, ať jde něco dělat, ale ono vás jen odbude krátkou odpovědí „nechce se mi“ a dál kouká do obrazovky. Vy vzpomínáte na své dětství a mrzí vás, že takové dětství nebude mít i váš potomek. Protože život ve virtuálním světě není skutečný. „Generace moderních technologii“ nikdy nezažije to dobrodružství, když jsme si v lese stavěli domečky, hráli si na špiony, chodili domů špinaví od bláta a věčně měli rozbitá kolena. Tohle bylo dětství, na které budeme s úsměvem vzpomínat. A ten pocit, když si na něco vzpomenete a na tváři se vám vykouzlí úsměv, je k nezaplacení. A na co budou vzpomínat naše děti? Na to jak nekrásnější, bezstarostné roky života proseděly u počítače? Jednou toho budou litovat, protože si uvědomí, že čas plyne nebezpečně rychle a ty roky jim už nikdo nevrátí. Počítač a sociální sítě jsou jako drogy, na kterých se můžete stát velmi rychle závislými. A léčba těchto závislostí má malé procento úspěšnosti. Jen málo lidí si dokáže zrušit facebook a už se tam nikdy nevrátit. Viděla jsem i případy, kdy rodiče založili svému dítěti facebook ještě před tím, než se narodilo. Připadá vám tohle normální?

27.11.2012 v 22:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 179 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Adéla Jašková

Internet, droga dnešní doby? Dokázali bychom bez internetu vůbec ještě žít? Je pro většinu z nás volně dostupný, a tak proč ho nevyužívat? Najdeme na něm všemožné informace, přečteme si aktuální zprávy, pustíme oblíbené rádio.

22.11.2012 v 22:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Radka Palátová

Amnestii, či nikoliv? Ano, amnestie. Další z nekonečných témat. Měl by prezident udělovat amnestie nebo ne? Sice jsem nedělala průzkum a nikoho se nedotazovala, ale vycházím z toho, co jsem slyšela. Většinou jsem slyšela, že by neměl. Byly to reakce především na zprávy, ve kterých se říkalo, že Václav Havel je v udělování amnestií zdrženlivý oproti Václavu Havlovi. V tomto směru jsem slyšela tolik kritiky na Václava Havla. Tak např. že nejvíce amnestií udělil na začátku svého prezidentského období proto, že ve vězení měl hodně kamarádů, kteří za chvíli byli ve vězení zpátky. Tohle je hlavní názor, který jsem slyšela, v podstatě téměř jediný. Lidé samozřejmě říkají, že by měl udělovat amnestie, ale nedovedou říci proč. Prostě někdo si zaslouží druhou šanci.

1.5.2012 v 22:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 114 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Petr Strážnický

Na Hrad! aneb nová hlava našeho státu. V historii České republiky se vystřídali na postu prezidenta prozatím pouze dva muži, kteří avšak ve svých pozicích setrvali maximum možné doby. Tady se proto pozastavme. Kdo je hoden je následovat a jaké by měl mít vlastnosti?

1.5.2012 v 21:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Markéta Salajková

Jak má vypadat hlava státu? Měl by to být vzdělaný a čestný člověk. Neměl by se přiklánět k žádné politické straně. Zkrátka měl by to být nezaujatý člověk. Jaké má mít vlastnosti?

27.4.2012 v 0:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 127 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Lucie Soukopová

Kdo má být hlavou státu. Prezidenta České republiky musíme volit každých 5 let podle ústavy České republiky. Jeden prezident může zastávat funkci pouze dvě volební období, a tak Václav Klaus ve funkci prezidenta ČR příštím rokem končí. Příští rok se konají prezidentské volby,a poprvé v nich mohou volit všichni občané, kteří splňují daná kritéria voliče. Příští prezident by měl být člověk, který je již delší dobu osobností v naší politice, který prožil život v české republice a s českým národem prožil dobré i zlé, a aktivně se podílel na vývoji české společnosti. Člověk jako takový by měl být čestný, upřímný se smyslem pro spravedlnost. Také bych určitě nevolila člověka, který se v ničem neshoduje s mým politickým přesvědčením. Prezidentem by se neměl stát člověk, kterému chybí důstojné a slušné vystupování a určitá dávka diplomacie. Neměla by mu chybět inteligence, vzdělání, znalost cizích jazyků a všeobecný přehled o dějinách světa. Důležité je také osobní mínění voliče, sympatie a sdílení politických názorů s daným kandidátem. Mezi kandidáty mě žádný přímo nezaujal a většinu ani neznám. Na některé lidi sem si však už udělala názor, ale žádného bych jednoznačně nevybrala. U některý se mi nelíbí jejich názory a na jiných mi zase vadí jejich vystupování na veřejnosti. Ženu si na postu prezidenta ČR neumím moc dobře představit. Možná je to tím, že u nás dosud žádná prezidentka nebyla a je to u nás nezvyklé. Jak už jsme se zmínili, blížící se volby budou jiné než ty předešlé. Jestli je to ku prospěchu či ne s určitostí poznáme až proběhnou. Podle mého názoru je to pro občany dobrá věc, zvláště v tom, že se každý může podílet na volbě a vyjádřit svůj názor. A i když třeba většina lidí nebude s výsledkem spokojená, budou se o to alespoň pokoušet . Já zatím tyto pravomoce nemám, a tak budu alespoň doufat, že příští prezident bude stejně tak dobrý jako tento.

26.4.2012 v 23:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 98 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Lenka Krčmová

Když se mi vybaví pojem hlava státu, představím si samozřejmě prezidenta naší republiky. Podle mě by měl mít mnoho dobrých vlastností. Některé jsou ale přeci jen důležitější. Například musí být schopný řešit jakékoliv problémy objektivně a to je někdy velmi těžké. Nikdy bohužel nevyhovíte všem. On ale musí vyhovět většině. Každý si dělá legraci z toho, že půjde do parlamentu nebo že bude dokonce prezident. Ale tuší vůbec, co všechno musí tito lidé dělat? Kolik úsilí je stojí posunout se někam dál? Zastávají celou naši republiku a to není málo.

24.4.2012 v 11:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Kristýna Brůžová

Rozloučení s panem Václavem Havlem. Způsob rozloučení s Václavem Havlem byl podle mého názoru originální. Osobně si myslí, že jako první prezident České republiky si rozloučení v takové míře rozhodně zasloužil. Z mého úhlu pohledu na tuto smutnou událost byl čtyřdenní státní smutek a dále rozloučení v chrámu Sv. Víta a vhození kytic do Vltavy vhodný způsob uctění jeho památky. Mohli bychom to považovat za velmi důstojné rozloučení s naším exprezidentem panem Václavem Havlem. I když jen jako zlomek poděkování za to vše, co pro Českou republiku udělal. To panu Václavu Havlovi vděčíme za demokracii v našem státě. S panem Havlem se přiletěly rozloučit i známé osobnosti z ciziny. Neváhaly procestovat stovky kilometrů, aby mohly vzdát poslední poctu tomuto velikánovi. Ti, kteří se nemohli zúčastnit zasílali kondolence různými způsoby. Rozloučit se s panem Havlem přiletěl i politický a světový vůdce Tibeťanů- Dalajláma. Tento čtyřdenní státní smutek byl nejvíce náročný pro pozůstalé a nejbližší rodinu, která byla v tomto období vystavována velkému psychickému tlaku. Celkem nedůstojné mi připadaly články, co kolovaly po sociálních sítích. Jediné, co mi na uctění památky Václava Havla přišlo nevhodné, bylo chování některých lidí. Osobně si myslím, že každý občan tohohle státu by měl mít k panu Havlovi trochu úcty a měl jeho památku při nejmenším uctít minutou ticha, ale každý občan má právo na svůj vlastní názor.

24.4.2012 v 11:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Kateřina Zavřelová

Jaký by měl být prezident? Myslím, že prezident je člověk jako každý jiný, pouze s tím rozdílem, že mezi novinovými články je jeho podobizna otištěná častěji, než zrovna ta naše. Aspoň ve většině případů to tak bývá. Přesto ale drží v rukou chod republiky spolu s ostatními orgány státu, a proto by jsme k němu měli cítit jakousi důvěru a respekt.

20.4.2012 v 0:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 138 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Eva Prokešová

Co má dělat hlava státu. Co si myslíte o udělování milostí? Podle kterých kritérií byste je udělovali vy? „Je velký blud, píše-li se, že jsem udělil tu či onu kontroverzní milost. Každá milost je kontroverzní.“ Výrok, pocházející z úst již zesnulého Václava havla z roku 2001. Ano, každá milost je kontroverzní. Nedá se říct, že jedna milost byla udělena neprávem a další měla býti udělena, zatímco nebyla. Každého člověka zajímá něco jiného, něco jiného jeje rozpláče a něco jiného je ochoten odpustit. Tudíž zabývat se tím, je zbytečné.

17.4.2012 v 13:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Erick Elia

Prezident ČR (¬¬¬?) Neznám naše politické zástupce tak dobře, abych si troufl říct kdo a proč by měl být českým prezidentem. Co bych si ovšem troufl říci je při nejmenším to jaký by měl dle mého názoru být. Podle mě velice důležitou vlastností každého prezidenta je rozhodnost a schopnost myslet sám za sebe (ne ovšem na sebe). Neměl by to být člověk typu ‘‘kam vítr tam plášť ‘‘. Prezident by si měl umět uvědomit jaké rozhodnutí je v danou dobu nejlepší a to ne jen pro něj, nebo pro politiku, ale především pro lidi, které zastupuje. Jako jsem já nebo třeba právě vy.

17.4.2012 v 13:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Darja Němcová

MINULOST A SOUČASNOST PREZIDENTŮ. Od prezidenta České republiky očekávám to, že bude spravedlivý, uvážlivý, moudrý a aby měl další vlastnosti, které se od něj, co si budeme povídat, očekávají. Za 17 let jsem zažila pouze Václava Havla a Václava Klause. Zajímavé, dva prezidenti, oba dva Václavové... A musím říct, že mě nikdy moc nezajímalo, co a jak udělali za svůj dosavadní život, zajímalo mě pouze to, že dobře vedou ČR. Možná mě to nezajímalo pro to, že jsem byla mladá, starala se o panenky, o zájmové kroužky, o školu,... Ale teď je to jiné, zajímám se o programy daných stran, mám vlastní názor na dnešní politiku a tak si myslím, že v minulosti takové rozdělení ČSR nebo zápis do EU byl dobrý tah pro naši republiku. Ty možnosti, které se tím otevřely, jednoznačně prospěly nám všem. Akorát jsem proti tomu, že na hranicích nejsou žádné celní kontroly, samozřejmě až na výjimky. Ta svoboda, že si můžu jet kamkoliv, aniž bych se komukoliv zpovídala, kam, proč, za jakým účelem jedu do té a té země, to je k nezaplacení, ale když si představím, jak takové tiráky vozí víc nákladu, než je povoleno... Kdo ví, jestli tam nevozí pod štítkem nějaké značky různé omamné látky. To víte, dnešní lidi. Ale možná jim křivdím a omlouvám se, jestli jsem někoho svým názorem pohoršila. Nedávno jsem začala uvažovat nad tím, jaké by to bylo, kdyby se stala žena prezidentkou. Podle mého názoru by to určitě vneslo svěžest a jiný úhel pohledu. Podle mne jsou ženy dost intuitivní a chytré, navíc by třeba více a lépe reprezentovaly Českou repliku. Tudíž se rozhodně nebráním, aby byla prezidentem žena, ale když to bude opět muž, není to v žádném případě špatně. Doufám, že bude přímá volba prezidenta a my, obyčejní lidé, budeme moci rozhodnout, kdo povede náš stát. Snad si nevybereme špatně.

15.4.2012 v 12:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 180 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Daniela Vaněčková

Budeme mít 1. Prezidentku? Příští rok budeme mít v našem státě úplně poprvé přímou volbu prezidenta České republiky. A proto budou moci občané ČR přímo ovlivnit to, kdo bude zpravovat náš stát a bude nás reprezentovat u ostatních států.

15.4.2012 v 12:20 | Karma článku: 2.67 | Přečteno: 81 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Barbora Kubášková

Politická chyba? Václav Havel-dramatik, esejista, odpůrce komunistického režimu a především politik učinil pro nás občany České republiky mnoho dobrého. Významně se zasloužil o přechod České republiky k parlamentní demokracii a zapojení do politických struktur západní civilizace, bohužel jeho odkaz byl již značně pošlapán dalšími vládami v naší republice. Podle jeho přesvědčení myslel především na nás, na obyčejné občany. Nechtěl dopustit, aby se k moci dostala elita bohatých a zkorumpovaných politiků, jako tomu je naneštěstí dnes. Věděl, že základ fungujícího a prosperujícího státu spočívá v podpoře obyčejných a poctivě pracujících lidí-tzv. střední vrstvy, bez jejíž kupní síly není dlouhodobě možné udržet stát na úrovni prospěšné pro všechny společenské vrstvy.

15.4.2012 v 11:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Adam Liška

Měla by být hlavou státu žena? Podle mého názoru by mi to bylo úplně jedno z prostého důvodu. A to takového, že post prezidenta je v naší republice, co se týče moci dost malá, narozdíl od Spojených států, a proto k tomu nepřidávám dostatečnou váhu. Možná pro některé lidi by bylo skvělé mít ženu jako hlavu, protože bychom vybočovali od ostatních zemí, kteří mají za hlavu státu muže. Druhá možnost, proč by lidé chtěli ženu je změna. Změna k něčemu jinému, ať už v diplomatických vztazích nebo odlišných názorech ve světové problematice, přece jenom ženy mají jemnější cit a věci řeší s chladnější hlavou, než-li muži. Což by i některým politikům pomohlo.

11.4.2012 v 23:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 119 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Adam Jarolím

Snílek vs. Byrokrat. Za xtero horami a xtero řekami ležela malebná zemička. Tato zemička prožívala velmi těžkou dobu temna skryta za železnou oponou. Až jednoho slavného dne skupina neohrožených rytířů oděných v samet v čele s největším žijícím člověkem, rebelem z dávných časů, který svítil, strhla oponu a všichni obyvatelé se veselili mnoho dní a nocí. Ne však na dlouho.

11.4.2012 v 22:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 129 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj

Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka - Adam Buršík

Státní smutek Jednoho dne se v naší malé zemi veřejné budovy zahalily do černé barvy. Černé vlajky se nedaly přehlédnout. Celá země držela opravdový smutek za našeho již bývalého prezidenta, ale pořád v naší paměti zůstaly vzpomínky, co pro nás ve své funkci prezidenta republiky a ještě před tím, než se samotným prezidentem stal, dokázal. Nebál se projevit svůj názor a šel proti proudu i za cenu obětí. Já si myslím, že takového prezidenta jsme po převratu potřebovali. Navždy své jméno vytesal do kamene novodobé historie České republiky. Vždyť i v ústavě je věta: „Václav Havel zasloužil se o stát“ po vzoru zákona o zásluhách T. G. Masaryka. Dle mého, když zemřel, o hodně jsme přišli. Takový pohřeb si zasloužil. Hodně jsem sledoval přenosy z průvodu a i ze zádušní mše, která se na jeho počest konala. Celkem mě překvapilo, když po projevu Václava Klause se neuskutečnil bouřlivý potlesk, jak tomu bylo u předchozích řečníků. Dle mého názoru je vždycky lepší, když republika má za prezidenta humanistu a ne ekonoma. Naše země tohle štěstí měla už podruhé...

11.4.2012 v 22:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.