Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biskupské gymnázium Brno - David Ripel

9. 10. 2011 9:13:22
Neustále slýcháme o radikálech a radikalismu. Povětšinou z médií a toto označení nese nádech něčeho nebezpečného a škodlivého. A tak se v podstatě takto dá označit prakticky kdokoli. Radikál může být pravicový, levicový, ekologický, liberální, islámský, nacionalistický, anarchistický a tak dále. Co tyhle lidi pojí? Je to okrajovost jejich světonázoru? Pokud bychom toto tvrzení přijali, dostaneme se do nebezpečné situace, kdy je za radikála (rozuměj někoho nebezpečného pro společnost) označován každý člověk zastávající netradiční názory. Je to ale velice pohodlné, protože pokud někomu (například při politické diskuzi) dojdou argumenty, jednoduše svého oponenta označí za „neomarxistického levičáckého komouše“, se kterým se přece nedá o ničem bavit, protože je to prostě „neomarxistický levičácký komouš“, tudíž cokoli, co řekne, je naprosto scestné. A to dotyčný nemusí být ničím čím je označován. Radikál se pozná především podle svého jednání a ne podle toho, co prohlašuje, nebo dokonce co o něm prohlašují ostatní. Druhá možnost je velice nebezpečná především proto, že se tím otupují pojmy. Pokud každého, kdo se nám znelíbí, šmahem označíme za „fašouna“ jen proto, že je proti sňatkům homosexuálů, jak pak nazveme člověka, který hlásá zrušení demokracie a nastolení vlády silného vůdce? Nepleťme si pojmy s dojmy a nazývejme věci pravými jmény.

Radikál by se měl především projevovat svým chováním. Pochodovat městem a řvát : „Národně a sociálně proti nadvládě globálního kapitalismu“ a pak se jít nasvačit do MC Donald ́s? Vysedávat v nóbl kavárnách a probírat se svými kamarády bydlícími ve vilce jejich rodičů otázku údělu dělnické třídy a nutnost revoluce? Tihle lidé že jsou hrozbou naší společnosti? Tihle lidé jsou šašci.

Nebezpeční lidé jsou ti, kteří pro svoje ideály volí cestu násilí pod heslem „účel světí prostředky“.

Radikalismus je doménou spíše mladých lidí, protože jde rozhodně víc o záležitost emocí než racionality. Mladí se snáz nadchnou pro jednoduché symboly a hesla. Taky často potřebují někam patřit, hledají odpovědi na smršť otázek. A tak se uchylují k různým hnutím. V našich končinách je levá část spektra poměrně v defenzivě, jediné téma, které může nabídnout mladým, je antifašismus, přes který se většina lidí k podobným (levicovým) tendencím dostane. Pak jsou tu různé ekologické spolky, jejichž nebezpečí tkví spíše v tom, že za dvacet let nebudeme mít čím svítit, protože nám pozavírají všechny jaderné elektrárny. Ale fyzické násilí je jim vesměs cizí. Největší pozornosti se těší nacionalistické až fašisující hnutí. Ty tradičně berou politické body na základě rasismu a odporu proti Romům. To je v dnešní éře politické korektnosti poměrně snadné, protože je ošemetné mluvit například o romské problematice (z důvodu zmiňovaných výše: stačí, aby bylo špatně vyloženo jedno slovo, a jste hned fašoun,rasista a nácek k tomu). Jenže pokud by se začala tato problematika nějak systematicky řešit a měla alespoň nějaké výsledky, tyto extremistické a skutečně radikální hnutí by ztratily vodu na mlýn, protože jinak nemají příliš co nabídnout a zůstaly by tak jen skupinkami pár poblouzněnců, kteří si hajlují někde ve sklepě.

Přistěhovalectví a soužití různých etnik a kultur je problém (výraz problém má nyní také negativní konotaci, ačkoli sám o sobě je to termín neutrální, zkrátka je to něco k řešení, nic víc nic míň). A je to problém všude na světě. Soužití je možné za přijetí společných pravidel platných pro všechny. Nevidím důvod někoho odsuzovat na základě nějakých vnějších znaků, pokud se chová slušně. Pokud vím, že je to dobrý člověk, je mi jedno, jestli je bílý, hnědý,žlutý nebo fialový. Myslím, že na tom se shodnu snad se všemi i s těmi, kteří tak vehementně nesnáší „cikány“. A oni většinou ví, proč je nesnáší. Je to kvůli nějaké špatné zkušenosti s nimi. Buďto je napadli,okradli nebo obojí. A mnohdy opakovaně. Tato špatná zkušenost posléze vede k averzi vůči celému etniku. Není to šťastné, ale je to instinktivní reakce živočicha v ohrožení. A na tuto strunu hrají právě tito radikálové. Neříkám, že tuto drobnou kriminalitu nepáchají i „bílí“ nebo „Češi“, ale procentuálně vzhledem k počtu celé populace myslím Romové vedou. Nechci vyvozovat nějaké obecné závěry, ale toto je prostě fakt. Všichni nejsou takoví, pravda. Ale soužití s Romy je velice problematické. Jejich způsob života je většinou velice odlišný od našeho, z čehož vyplývají konflikty. Jako ten, který se právě odehrává na Šluknovsku. Dlouhodobá ignorance problému nikam nevede. Pozitivní diskriminace je cestou do pekel, protože jen posílí radikální tendence ve společnosti. Jeto běh na dlouhou trať ale myslím, že je lepší přijmout ráznější, byť možná kontroverzní řešení, než se později potýkat s ozbrojenými nepokoji, pogromy a vzestupem právě onoho politického radikalismu. Pak přijdou ke slovu zastánci jednoduchých, rázných řešení a budou to už skuteční fašouni a ne jen ti v uvozovkách.

Závěrem bych chtěl říct, že bych se rád dožil doby, kdy rasismus bude termín natolik vzdálený, jako je dnes třeba otroctví. Radikalismus nikdy nezmizí, ale svým způsobem je to možná dobře, protože mnohdy nastavuje zrcadlo tomu, co považujeme za normální. Koneckonců naše dnešní norma byla třeba v nacistickém Německu extrémem.

David Ripel, 4.A

Biskupské gymnázium Brno

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj | neděle 9.10.2011 9:13 | karma článku: 0.00 | přečteno: 126x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Splnil Kuciak účel? Kiska, média a davy bouřili. Výsledek vyšetřování nula. Zkuste Putina!

Kriminalisté údajně opouštějí stopu, podle níž novináře zavraždila italská mafie. Ukazuje se tedy, že mediální štvanice, hřímání prezidenta Kisky a davů v ulicích byly založeny na lichém základě. Ajtakrajta, co teď s tím? Putin?

24.5.2018 v 12:14 | Karma článku: 42.92 | Přečteno: 2096 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I přátelé Izraele se mohou mýlit

Renomovaný tuzemský žurnalista Jiří Hanák se v sobotních (19/5) Lidových novinách zastal v „Posledním slovu“ židovského státu. Příspěvek má nadpis „Destabilizátor Izrael“.

20.5.2018 v 14:05 | Karma článku: 28.78 | Přečteno: 935 | Diskuse

Dr.med.dent. Jiří W. Pollak, sc.

Czech Press Photo šláplo hodně vedle

Vítězem soutěže pořádané Czech Press Photo, se stala instrumentalizovaná fotka, zneužitá k politické propagandě. Ať nevědomky, nebo cíleně, je vlastně jedno. Je to ostuda. Opožděná kritika soutěže je lepší než mlčet.

20.5.2018 v 11:43 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 2999 | Diskuse

Dalibor Martišek

Že by opět Winston Churchill?

Nedávno jsem marně hledal Churchillova průměrného voliče. Dnes jsem si na Churchilla vzpomněl znovu. Dnešní HN totiž píší o průzkumu společnosti Kalibro, který prý dokázal, že Hejného metoda je lepší než metody "tradiční".

7.5.2018 v 16:05 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jirka Severa

Doktorka filozofie píše lživé hlouposti, Washington Post je tiskne

Melissa Gismondiová, vystudovala americkou historii a minulé léto úspěšně obhájila na Universitě Virginie svou doktorskou tézi o Rachel Jacksonové, kontroverzní manželce sedmého prezidenta U.S.A. Andrew Jacksona. Jistě zajímavé

7.5.2018 v 6:41 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 1023 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.