Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SZŠ a VOŠZ Znojmo - Daniel Jeřábek

10. 12. 2013 23:15:45
3. téma: Globální policie. Globální morálka. 3.4 Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde a požadovat od jiných, aby se přizpůsobili našim pravidlům, když žijí u nás?

Jestliže člověk odmalička vyrůstá v prostředí jedné kultury, učí se žít v místních přírodních podmínkách, je vychováván svou rodinou a v místní škole, má zkušenosti s místní společností, kulturou, absolvuje velmi intenzivní proces vývoje své osobnosti. Avšak to, co se naučí ve specifických podmínkách, nemusí fungovat v podmínkách jiné kultury. Proto se často člověk, který se rozhodne odjet do jiné země, stává v cizině „malým dítětem“, kterému chybí jazyk (neučil se ho a nikdy ho nebude znát jako svůj jazyk mateřský), slušné chování (je zvyklý na jiné normy slušného chování, které se mohu v různých kulturách lišit), potřebné dovednosti a vědomosti. Některé projevy kulturních rozdílů můžeme vnímat již na první pohled (tradiční oblečení, zvláštní šperky), některé poznáme až tehdy, když člověk promluví jiným jazykem či až poznáme jeho názory a hodnoty, zvyky apod. Měli bychom si častěji uvědomovat, že lidé různých kultur nemusí mít odlišné pouze lidové kroje a jazyk, ale také celý právní systém, systém vzdělávání, životní hodnoty, zkušenosti apod.

Český člověk se obecně nerad přizpůsobuje, ocitne-li se v jiné zemi. Dává okázale najevo, že když už je tam a pobyt jej přišel na jistý obnos peněz, vyžaduje, aby si vše náležitě a jaksepatří užil a na místní zvyklosti a pravidla se příliš neohlíží. To jest velice chybné a často se kvůli své nadutosti dostává do nepříjemných situací, jimž bylo možno snadno předejít tím, že by se tito lidé již předem, alespoň zevrubně, obeznámili se zvyklostmi a pravidly a snažili se je v místě pobytu dodržovat a ctít. Vždyť ta chvíle (obyčejně se jedná o deset až čtrnáct dnů pobytu) dodržování místních pravidel nikomu neublíží, spíše prospěje. To si lidé ve své zaslepenosti a vidiny užívání si mnohdy ani neuvědomují. Pobývám-li v jiné zemi, ať již krátkodobě (zmíněná dovolená, studijní pobyt) či dlouhodobě (trvale zde žiji), vždy by mělo býti mojí snahou se zvyklostem v dané zemi přizpůsobit. Například, cestujeme-li do země, v níž ženy na veřejnosti musí zahalovat svoji tvář, tak ať se nám to z našeho pohledu jeví jakkoliv podivné, jest to jisté pravidlo a tudíž cizí (nemístní) ženy by toto pravidlo měly rovněž ctít a dodržovat. Právě tak je důležité i období, kdy pobýváme v jiné zemi. Jsme-li v jiné zemi v postním období (ramadánu), snažíme se o to, abychom viditelně neprovokovali konzumací jídla a pití. Zrovna tak zvážíme i návštěvy kostelů či mešit, nejsme-li patřičně ustrojeni (zahalené vlasy, ramena a kolena, aby do mešity vyhrazené pro muže nevstupovaly ženy, do některých svatyní se vstupuje pouze bez obutí, a podobně). Snažíme se tedy navenek přizpůsobit se daným zvyklostem a pravidlům. Právě tak, jako my bychom se měli přizpůsobit pravidlům jiné země, měli bychom požadovat i od jiných, aby se přizpůsobili pravidlům, jež jsou zavedena u nás. V každé zemi jsou národnostní menšiny (ať již místní či z řad imigrantů), a tvoří komunity. V těchto komunitách žijí lidé obyčejně dle svých zvyklostí a pravidel. To jest v pořádku, jelikož i v cizí zemi tak udržují své tradice. Pohybují-li se však mimo svoji uzavřenou komunitu, měli by dbát toho, aby dodržovali a ctili ta pravidla, jež jsou uzákoněna v té které zemi, v níž právě pobývají. Myslím si, že není třeba lpět na dodržování pravidel pro nás v jiné zemi a pro jinostrance v naší zemi naprosto striktně (to ani není dost dobře možné, představím-li si, že cestuji-li například do Arabských emirátů, tak ze mne nikdy nebude stoprocentní Arab, právě tak, jako z Araba nebude nikdy stoprocentní Čech). Spíše se jedná o vymezení toho, co se ctít a dodržovat vskutku musí a toho, co jest dodržovat vhodné. Ovšem též záleží na vnímavosti a všímavosti lidí obecně a na jejich ochotě daná pravidla dodržovat.

Daniel Jeřábek, 4.B Střední zdravotnická škola

a

Vyšší odborná škola zdravotnická

Znojmo


Autor: Studenti čtou a píší noviny: Jihomoravský kraj | úterý 10.12.2013 23:15 | karma článku: 0.00 | přečteno: 43x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 2952 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.49 | Přečteno: 3637 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 114 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.